Як виростити крутих кролів!

 
      Купуючи кролів, майже всі кролівники найбільшу увагу приділяють їхнім зовнішнім даним, а ось генетичних особливостей часто не враховують. Однак вибір генетично здорових і економічно вигідних кроликів має певні особливості. Насамперед потрібно знати, як взаємодіють окремі ознаки.
      Типова помилка при покупці кролів: максимальна жива вага -  понад усе. Вибір же слід робити з урахуванням величини гнізда. В безоглядній гонитві за високою живою вагою можна отримати масивне, але мало плодовите потомство. З точки зору генетики  молочність, материнські якості, плодючість, стійкість до хвороб  набагато важливіші за велику вагу. Ці ознаки впливають і на економічну вигідність кролівництва.
     Спадкові задатки найкраще проявляються в хороших санітарних умовах і при якісному годуванні. Успіх селекції  не в останню чергу залежить саме від зовнішніх факторів. Погані умови утримання провокують процеси природного відбору. Тоді перевагу дістануть ті кролики, які найчастіше не мають вигідних для потомства (а отже, й економічно) ознак.
      Процес відбору кролів за необхідними генетичними параметрами можна розкласти на декілька етапів. Перший етап - відбір молодняку на плем'я.     Слід вибраковувати тварин із загальними вадами статури і волосяного покриву. Потрібно враховувати і так звані ознаки сім'ї, що успадковуються більш надійно, ніж будь-які індивідуальні особливості. Це означає: хоча за загальними ознаками кролик проходить відбір, але в його прямих родичів із покоління були дефекти - таку тварину не можна залишати як племінну. Особливо, коли йдеться про якості, які неможливо виявити простим спостереженням(плодючість, молочність, виживаність), а лише дослідним шляхом протягом тривалого часу.
     На другому етапі відбирають кроликів найкращих серед найкращих з урахуванням екстер'єру, швидкості росту, стану здоров'я і хутра.
    Третій етап проводиться при досягненні кроликом господарської зрілості. Самок оцінюють після першого окролу за плодовитістю, молочністю та іншими материнськими якостями. Найкращі показники, визначені дослідним шляхом - близько 8 дитинчат за один окріл протягом 3 - 4 окролів.