Ветеренарія

      Запобігання хворобам - запорука успіху! Самого лише свіжого повітря для здоров’я ваших улюбленців буде замало.
      Розкажемо, як ми доглядаємо за своїм поголів’ям. Щоб здоров’я тваринок було міцним, першочергове значення мають такі фактори, як годівля і умови утримання. Обов’язковою є вакцинація від міксоматозу та геморагічної хвороби.  
     Своїх кроликів ми годуємо високоякісними кормами. Це насамперед лугове сіно, ячмінь, овес, морква. Використовуємо також комбікорм для кролів. Забезпечуємо постійний доступ до свіжої води.
      Кролі дуже чутливі до зміни способу харчування, тому при потребі це слід робити обережно і поступово. Корм має бути сухий і високоякісний; сіно в жодному разі не пріле.
     Не секрет, що кролі - вибагливі тварини. Недбалий догляд  може завдати непоправної шкоди їхньому здоров’ю. Нагодували вухатого прілим сіном; з’їв він узимку морожену моркву або відсирілий комбікорм; посидів добу без води, а харчуєте ви його сухими кормами – цього досить, щоб у кролика почалися проблеми зі шлунком, а у вас із пошуком методів лікування. Тож,  щоб уникнути таких прикрих ситуацій, ще до придбання кролів розберіться досконало,  як і чим їх годувати. Поцікавтеся, яким був їхній раціон у попередніх господарів.
      Маточне поголів’я ми утримуємо в шедах із рейковою  дерев’яною підлогою. Це дає змогу уникнути такого захворювання кроликів, як пододерматит. Тварини, відібрані для відгодівлі на м'ясо чи на плем’я, утримуються на решітчастих підлогах з часу відсадження їх від матері у 45-ти денному віці і приблизно до 3-х місяців.
       Вода подається в кожне відділення окремо. Цей процес більш трудомісткий, ніж централізована подача. Але, на нашу думку, виправданий з точки зору запобігання хворобам. Адже з цією метою антибіотиків ми не застосовуємо, а ось для господарств із централізованою подачею води таке питання актуальне.
      Сіно роздаємо теж індивідуально у спеціально призначені для нього годівниці. Зерно чи комбікорм також подаються порціями за певною схемою у годівниці спеціально продуманої конструкції. І не вірте розповідям, що корм можна закласти на цілий тиждень, а то й  на довше і весь цей час не заглядати до кролів, а ті виростуть самі. З таким підходом кролівництвом краще не займатися. У вас розведеться орда мишей, а тваринки від антисанітарії загинуть.
      Ми вакцинуємо поголів’я високоякісною вакциною від чеського виробника, яка цілком нас влаштовує. У 45-ти денному віці, коли  відлучаємо кроленят від матері, відразу проводимо щеплення. Відтягуючи шкіру на спині в місці розташування лопаток, з різних шприців вводимо окремо вакцину від міксоматозу та геморагічної хвороби. Кроликів, які йдуть на м'ясо через місяць, більше не вакцинуємо, а тих, які залишаються на ремонт основного стада, ревакцинуємо через 30 днів. Дорослим кролям роблять  щеплення раз на рік.
      Є ще одна процедура, яку ми настійливо рекомендуємо: пропоїти молодняк від одноклітинного паразита кокцидії, який викликає захворювання шлунково-кишкового тракту і печінки - кокцидіоз. Необхідно також позбавитись від гельмінтів(глистів).
      Важливим аспектом успіху, на нашу думку, є природний відбір найсильніших кроленят від самого народження від кролиць із хорошими материнськими якостями, як от: плодовитість, молочність, турбота про потомство. Звісно ж, лише в добрих умовах утримання.
      Якщо ввозите кролів з інших господарств, слід обов’язково витримати карантинний строк, зробити щеплення перевіреною вакциною. До речі,  при придбанні вакцини перевіряйте термін придатності, дотримуйтесь умов зберігання і (особливо) транспортування. Адже може вийти так, що купили хорошу вакцину, а транспортуєте без холодильника чи хоча б пляшки з льодом при температурі +20 і вищій протягом кількох годин. А потім вакцинуєте своїх вухатих уже не вакциною, а «водою»  і при цьому переконані, що все гаразд.
     Звертаємо ще раз вашу увагу на основні моменти,  які слід засвоїти :
-         відбір здорового поголів’я . Під кролицею не залишаємо більше як  9 кроленят;
-         при відсадці профілактика гельмінтозів і обов’язкова вакцинація;
-         утримання в належних умовах без парів аміаку, вчасне прибирання;
-         годівля якісними кормами (без різких змін раціону);
-         дезінфекція обладнання після відсадки поголів’я;
-         для профілактики: реставрація , фарбування, дезінфекція вільних площ;
-         підтримання чистоти в поїлках, постійна наявність чистої води;
-         підтримання чистоти в годівницях, постійна наявність корму, зокрема, сіна.
 

      Дотримуючись цих рекомендацій, ви матимете життєздатних, міцних і здорових кроликів. Їх не потрібно буде лікувати від численних хвороб і застосовувати антибіотики та інші сильні препарати, які погіршують якість м'яса, або й узагалі роблять його не придатним до вживання.